James Dillon

Died
1911
Profession
Builder

Terms served on Council

Title Council From To
Alderman Paddington 1889 1911
Mayor Paddington 1893 1893
  • Paddington Alderman James Dillon, c1890 (City of Sydney Archives, CRS 1033/2)
  • Paddington Alderman James Dillon JP, c1900 (City of Sydney Archives, CRS 1033/133)

Family background

James Dillon died in October 1911.

Community activity

James Dillon was a Justice of the Peace.

Local government service

James Dillon was an alderman on Paddington Council from 1889-1911; he was mayor in 1893. In February 1901 Austin James Kenny was elected, however he resigned and was replaced by James Dillon on 6 May 1901. Dillon died in October 1911 and was replaced by T W Lofts on 7 October 1911.

References

The information about this alderman was compiled in collaboration with Woollahra Library and Information Service.

‘Advertising’, The Australian Star, 5 February 1904, p. 1, http://nla.gov.au/nla.news-article229288803

Citation

Printer friendly version Persistent URL:

http://www.sydneyaldermen.com.au/alderman/james-dillon/

Share this entry on: